Teknoloji

Yapay zeka önümüzdeki 10 yılda insanlığı geçebilir

Sejal Sharma

OpenAI CEO’sunun ülkedeki AI endişelerini çözmek için bir ABD Senatosu komitesinin huzuruna çıkmasından bir hafta sonra, Sam Altman Pazartesi günü teknolojinin yarattığı tehditleri azaltmak için bir yönetişim organının kurulması gerektiğini söyledi.

CEO bir blog gönderisinde, “Şu anda gördüğümüz tablo göz önüne alındığında, önümüzdeki on yıl içinde yapay zeka sistemlerinin çok disiplinli uzmanlık becerisi düzeyini aşacağı ve günümüzün en büyük şirketlerinden herhangi biri kadar verimli çalışacağı tahmin edilebilir” dedi. Altman, AI’daki ilerlemeler göz önüne alındığında, gelecekteki AI sistemlerinin büyük olasılıkla, akıl yürütebilen, planlayabilen ve deneyimden öğrenebilen bir sistem olan “Yapay Genel Zeka” dan (AGI) bile önemli ölçüde daha yetenekli olacağını söyledi. insanlardan daha ima edildi.

Gerçekten de, OpenAI’ye milyarlarca dolar yatırım yapan teknoloji devi Microsoft’taki araştırmacılar, GPT-4’ün sağduyu yaklaşımında büyük bir atılım yaptığını ve insanları emsal yoluyla akıl yürütebileceğini savunan bir makale yayınladılar. Makale, “geniş dil modeli” için hala birçok sınırlama olduğundan, “aşırı kapsamlı iddiası” nedeniyle sert eleştirilere maruz kaldı.

SÜPER ZEKA ENGELLEYİCİ KORUYUCULAR

Nükleer enerji örneğine değinen Altman, yakın gelecekte insanları ve doğayı korumak için imzalanan küresel nükleer güvenlik ve savunma çerçevesini denetleyen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na (IAEA) benzer bir yapay zeka yönetim birimine ihtiyacımız olacağını söyledi. radyasyonun zararlı etkilerinden.

Halkı yapay zekanın oluşturduğu ‘varoluşsal tehdit’ konusunda bilgilendirilmeye davet eden Altman, “Yapay zeka sistemlerinin sınırları ve temel ayarları konusunda dünyanın dört bir yanındaki insanların demokratik bir şekilde karar vermesi gerektiğine inanıyoruz.”

Geçen yıl Kasım ayında, OpenAI’nin ChatGPT adlı sohbet robotunu piyasaya sürmesi, yaratıcı bir yapay zeka devrimini ateşledi. Dünyanın her yerindeki her teknoloji şirketi, ya mevcut teknolojilerini yapay zekanın yardımıyla ilerletmek ya da onu şu anda son derece rekabetçi olan pazara getirmek için yeni yapay zeka araçları geliştirmek için keşifler yapıyor. Yapay zeka hemen hemen tüm sektörleri hızla etkilemeye başlarken, şimdilerde bilinmeyen potansiyeli hakkında endişeler dile getiriliyor. Örneğin, üstün zekanın hedefleri insanların çıkarlarıyla uyuşmadığında ne olur?

Altman, teknolojinin avantajlarını artırırken saçmalık kullanımını sınırlamanın bir yolunu sunmaya çalışarak bu çileyi telafi etmek için 16 Mayıs’ta Kongre huzuruna çıktı. Daha önce bildirildiği gibi, ABD’nin yapay zeka modellerinin geliştirilmesi için önemli lisanslama ve test gereksinimlerini dikkate alması gerektiğini savundu.


Yepyeni makale, İlginç Mühendislik sitesinden alınmıştır. (Çeviri: Tarkan Tufan)

haber-hendek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu