Ekonomi

TL ile ihracatta rekor artış

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Orhan Aydın, “Ağustos ayında tüm zamanların rekorunu kırmanın yanı sıra, TL cinsinden ihracatta da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 99,8 artış gösterdik. 166 ülkeye 9 bin 698 firma TL cinsinden ihracat yaptı.” Bunu yapmak bir zevk.” ifadelerini kullandı.

Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı ağustos ayı dış ticaret rakamlarını değerlendirdi.

Ağustos ayında tüm zamanların rekorunun kırılmasının yanı sıra TL cinsinden ihracatta da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 99,8 artış yaşandığına dikkati çeken Aydın, bu yıl 166 ülke ve 9 bin 698 firmanın ihracat yapmasını memnuniyet verici olarak nitelendirdi. TL.

Küresel durgunluğun ve ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir ortamda, büyük depremlere rağmen ihracatta ağustos ayında yüzde 3,8 büyümenin ve ardından tüm zamanların rekorunu kırmanın büyük bir başarı olduğunu belirten Aydın, şöyle konuştu:

“Bu başarıda Türk lirası üzerinden yapılan ihracata farklı bir pencere açmak gerekiyor. Bilindiği gibi dış ticarette Türk lirası kullanımı, dışa bağımlılığımızdan kaynaklanan sorunlar nedeniyle ülkemiz ekonomisi için her zaman değerli olmuştur. Sermaye hareket serbestisi kapsamında uluslararası ekonomik ve finansal bağlantılarımızı ve doların kullanımını hızlandıracak Riskten kaçınmamızı sağlayarak dövize bağımlılığımızı azaltacak bu adımlar son derece önemlidir.

Ağustos ayı ihracat rakamlarını incelediğimizde, geçen yılın aynı ayına göre Türk lirası ihracatımızı 166 farklı ülkeye 9 bin 698 şirketimizle yüzde 99,8 oranında artırmamız büyük bir başarı. Yüzde yüze yakın bir artışla Türk lirası cinsinden ihracat yapmamız sevindirici. Bu rakamlar bizi çok güldürüyor. “Dış ticarette milli paramızı kullanmak, üzerinde çok fazla yük hissettiğimiz döviz ihtiyacımızı azaltarak döviz kurlarına spekülatif müdahalelerin önlenmesinde önemli bir rol oynayacak, ayrıca uluslararası ticaretin milli paramızla yapılması da döviz kurundaki spekülatif müdahalelerin önlenmesinde önemli rol oynayacaktır. İhracatçılarımızın öngörülebilirliğini sağlayarak cari açığın artırılmasını sağlayacağız.”

dortyolajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu