Haber

Putin, Ukrayna hükümetinin meşruiyetini yorumladı: Derin bir analiz yapılması gerekiyor

Rusya lideri Vladimir Putin, Özbekistan ziyaretinin sonunda düzenlenen basın toplantısında Ukrayna’daki hükümetin meşruiyetine ilişkin değerlendirmesinde bu konuda derin bir analizin yapılması gerektiğini belirtti.

Bu videoyu görüntülemek için lütfen JavaScript’i aktif hale getirin ve bir ağ tarayıcınızı HTML 5 videoları destekleyen bir hale getirmek için güncelleme yapmayı düşünün.

© Sputnik

Ukrayna anayasasının sadece Ukrayna parlamentosu Rada için yetkilerin uzatılmasını öngördüğüne dikkat çeken Putin, devlet başkanının yetkileri hakkında ise hiçbir şey söylenmediğini vurguladı.

Rus lider, aynı zamanda Ukrayna mevzuatında, mevcut durumda üst düzey yönetimin yetkilerinin Rada Başkanı’na devredildiğine dair bir hususun yer aldığını ifade etti.

Putin, ön değerlendirmeye göre Ukrayna’daki tek meşru otoritenin parlamento ve Rada Başkanı olduğunu söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Rusya’ya yönelik saldırılara ilişkin açıklamalarına dikkat çeken Putin, uzun menzilli hassas silahların uzay istihbarat verileri olmadan kullanılamadığını vurguladı:

“Eğer o (Stoltenberg) Rusya topraklarını uzun menzilli hassas silahlarla vurma olasılığından bahsediyorsa, benim gibi sivil olmasına rağmen askeri ve siyasi bir örgütün (NATO) başındaki bir kişi olarak uzun menzilli hassas silahların uzay keşif ekipmanı olmadan kullanılamayacağını bilmelidir.”

‘Rusya, Ukrayna’da Batılı paralı askerlerin varlığından haberdar’

Rusya’nın Ukrayna’da Batılı paralı askerlerin varlığından haberdar olduğunu söyleyen Putin, “Ukrayna’da paralı askerlerin olabileceği veya olabildiğine gelince, biz bunu iyi biliyoruz. Burada yeni bir şey yok. Bu kişilerin uzun süredir orada olduklarını, telsiz yayınında İngilizce, Fransızca ya da Lehçe konuşulduğunu duyuyoruz” diye konuştu.

Rus lider, Ukrayna’daki Batılı güçlerin Rus ordusunun imha bölgesinde olacağı konusunda uyardı.

Batılı askeri birliklerin Ukrayna’ya transfer edilmesinin gerginliği tırmandırma ve hem Avrupa’da hem de küresel çapta bir çatışmaya doğru atılmış yeni bir adım olduğuna dikkat çeken Putin, şunları söyledi:

“Bunun (Ukrayna’daki Batılı birliklerin) iyi ve doğru bir karar ve iyi bir çıkış yolu olduğunu düşünmüyorum. Bu, gerginliği tırmandırma ve Avrupa’da ciddi bir çatışmaya ve küresel bir çatışmaya doğru yeni bir adımdır. Bu onlara lazım mı? O zaman buyurun.”

‘Rusya, Ukrayna konusunda müzakereleri hiçbir zaman reddetmedi ve sürdürmeye hazır’

Rus lider, Rusya’nın müzakere sürecini hiçbir zaman reddetmediğini ve onu sürdürmeye hazır olduğunu, ancak bu süreç çerçevesinde kendilerine nelerin teklif edileceğinin bilinmediğini ifade etti.

‘Batı, Ukrayna’ya küresel destek görüntüsü vermek istiyor fakat bunu başaramayacak’

Kolektif Batı’nın Ukrayna’ya küresel destek görüntüsü vermek istediğini söyleyen Putin, “Bir şeyler çizmek istiyorlar, gönüllü olarak, kendi istekleri doğrultusunda çizdikleri şeye küresel destek veriliyormuş gibi göstermek ve bunu dünya toplumunun sağlam bir duruşu olarak sunmak istiyorlar, fakat bu şekilde başarılı olamayacaklar” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu