Haber

Demirtaş: “Hükümetin Öcalan’la Görüştüğünü Doğruladım”

Hapishanede bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin Abdullah Öcalan ile görüştüğünü kaynaklarına teyit ettiğini açıkladı.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ile görüştüğünü kaynaklarına doğruladığını bildirdi. Demirtaş, “İmralı’da sonuç alamayınca Kürtler üzerindeki baskıyı artırmayı ve HÜDA PAR’ı desteklemeyi tercih ettiler”söz konusu.

Demirtaş geçtiğimiz günlerde gazeteci Amed Dicle’nin, ‘Seçim atmosferinin bu döneminde… Sayın Abdullah Öcalan ile görüştüler ve istedikleri cevabı alamayınca tecrit ağırlaştırıldı ve disiplin cezası verildi. Dolaylı olarak Kandil ile temaslar da denendi.İddiasını sosyal medya hesabından alıntılayarak şunları söyledi:

Sizce Erdoğan İmralı’ya heyet göndererek ne istemiş olabilir? İstediğini alamayınca bizi yeniden ‘terör’le işbirliği yapmakla suçlamaya başladı.

İbrahim Kalın yalanladı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, hükümetin İmralı ile görüştüğünü yalanladı. Kalın, ‘ Bunlar elbette çevrelerin kendilerine siyasi bir prim elde etmek için ileri sürdükleri argümanlardır. Buradan bir sonuç almaları mümkün değil, böyle bir görüşme söz konusu olmadı.açıklama yaptı.

Demirtaş: “İmralı’da sonuç alamayınca Kürtler üzerindeki baskıyı artırdılar”

Cumhuriyet’e konuşan Demirtaş, “Erdoğan’ın İmralı’ya heyet gönderdiği” iddialarına ilişkin şunları söyledi:  

“Öcalan’ın iki yılı aşkın süredir ailesi ve avukatlarıyla görüşmesine izin verilmiyor. Bu, Erdoğan’ın Öcalan’dan istediğini alamadığı ve bu nedenle dış dünyayla temas kurmasını engellediği anlamına geliyor. Bu iddiayı dile getiren gazeteci Amed Dicle, emin olmasaydı bunu söylemezdi. Aynı bilgi kaynaklarım tarafından da doğrulandı. İmralı’da sonuç alamayınca sahada Kürtler üzerindeki baskıyı artırmayı ve HÜDA PAR’ı desteklemeyi tercih ettiler.”

Demirtaş, Kürtlerin değişmeye kararlı olduğunu belirtti. “Kimsenin bu kararlılığı bozmaya gücü yetmez. Seçim ilk turda bitecek” dedi.ifadelerini kullandı.

mamak-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu