Haber

Bakan Akar: Türkiye-Rusya-Suriye-İran dörtlü toplantısı yarın yapılacak

MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye, Rusya, Suriye ve İran arasındaki dörtlü görüşmenin yarın Moskova’da yapılmasının planlandığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye-Suriye ilişkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Akar, 28 Aralık’ta Moskova’da Türkiye, Rusya ve Suriye’nin savunma bakanları ve istihbarat şeflerinin katılımıyla üçlü bir toplantı yapıldığını hatırlatarak; Karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan toplantıda bunların devamı için mutabakata varıldığını belirtti. Akar, “Daha sonraki çalışmalarda İran’ın bu toplantılara katılmasına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Bu durum ilgili makamlarca uygun görüldü. Bu görüşmenin devamı niteliğinde savunma makamlarının da katılacağı bir görüşme için hazırlıklarımız sürüyor. bakanlar ve istihbarat liderleri bu kez dörtlü olarak, “Bu görüşmenin 25 Nisan’da Moskova’da yapılması planlanıyor. Amacımız buradaki sorunları müzakere yoluyla çözmek ve bir an önce bölgeye barış ve huzuru getirmektir.” dedi.

Karşılıklı saygı çerçevesinde ilişki ve temasların sürdüğünü belirten Akar, “Görüşmenin ardından bazı olumlu gelişmelerin olmasını bekliyoruz. Türkiye Bakanlığı olarak bölge barışına katkıda bulunmak için elimizden geleni yapıyoruz. .”

Akar, Türkiye’nin terörle mücadelede kararlı olduğunu, ek göç istemediklerini, Türkiye’deki Suriyelilerin gerekli koşullar sağlandıktan sonra gönüllü, güvenli ve saygılı bir şekilde topraklarına ve evlerine dönmelerini sağlamayı hedeflediklerini belirterek, ” Ayrıca Türkiye’de de, Suriye’de de beraberiz” diye konuştu. Rastgele bir durum ya da onları zora sokacak böyle bir karar almamız söz konusu değil. Rahat ve mutlu olmalarına izin verin. Bu tutum herkes tarafından bilinmeli ve ona göre davranılmalıdır. Bu konuda çok net bir politika izliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu