Haber

TİKA Afganistan’daki üniversite kütüphanesini yeniledi

Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Sarı-Pol ilindeki Sarı-Pol Üniversitesi’nin kütüphanesini yeniledi ve ekipman desteği sağladı.

TİKA Mezar-ı Şerif Ofisi’nden yapılan açıklamada, kütüphanenin “Sar-ı Pol Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti 100. Yıl Kütüphanesi” adı altında hizmete açıldığı kaydedildi.

Kütüphanenin açılış programına Türkiye’nin Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut, Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Mehmet Nuri Akdoğan, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir, Sarı-Pol Vali Yardımcısı Mevlevi katıldı. Muhammed Ender Hakçı, Sar-i Pol. Pol Üniversitesi Rektörü Dr. Ferid Hafizi, üniversitenin öğretim üyeleri, çok sayıda öğrenci ve davetli katıldı.

Programda konuşan Turgut, TİKA’nın eğitim, sağlık, tarım, insani yardım ve mesleki eğitim kursları gibi alanlarda kalkınma faaliyetlerini sürdürdüğünü belirterek, TİKA projelerinin Afgan halkına fayda sağlamasını dilediğini kaydetti.

Taşdemir, TİKA’nın Afganistan’daki kalkınma projelerine devam edeceğini belirterek, Afgan halkının yanında olduklarını belirtti.

Rektör Hafizi de Türkiye ile Afganistan arasındaki dostluğun köklü bir geçmişe dayandığını belirterek, söz konusu proje için Türkiye’ye ve TİKA’daki kurumlarına teşekkür etti.

Hafızi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılını Türkiye devletini ve milletini tebrik etti.

haber-dogansar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu