Teknoloji

Su bazlı piller, lityum-iyon pilleri tarihe gömebilir

Günümüzde enerji üretimi ve depolaması giderek daha önemli bir hale gelirken, Çinli bilim insanları, enerji depolamada standart lityum iyon pillerden daha verimli olan yeni bir tür su bazlı pil geliştirdiler. Araştırmacılar, yeni pil tipinin aynı zamanda lityum iyon bazlı pillerden daha güvenli olduğunu iddia ediyor.

Nisan ayı sonlarında Nature Energy’de yayınlanan bir çalışmada ekip, yeni pil tipine ilişkin bulgularını paylaştı. Yeni pillerle ilgili en önemli keşiflerden biri, bunların çok daha yoğun bir şekilde enerji depolayabilmesiydi.

Bir pilin enerji yoğunluğu, boyutuna ve ağırlığına bağlı olarak ne kadar enerji depolayabileceğiyle doğru orantılıdır. Lityum-iyon piller enerji depolama konusunda çok iyidir ve enerji yoğunluğunun çok yüksek olduğu kabul edilir. Günümüzde en yaygın piller olmalarının sebebi de budur. Ancak araştırmada belirtilen yeni su bazlı piller, enerji depolama konusunda standart pillerden çok daha iyi gibi gözüküyor.

Normalde bu tür su pilleri daha dar bir voltaj aralığında çalıştıklarından dolayı daha düşük enerji yoğunluklarında çok daha güvenlidir. Ancak araştırmacılar, su pillerinde kullanılan elektrolit çözeltisine bromür ekleyerek, bu pillerin sunduğu güvenlikten vazgeçmeden depolayabildikleri enerjiyi büyük ölçüde artırmayı başardılar.

Bu yeni elektrolit grubu, su bazlı pilin enerji yoğunluğunu büyük ölçüde iyileştirerek normal bir su pilinin iki kata kadar daha fazla enerji depolamasını sağladı. Bu başarı, normalde bu tür pillerin kullandığı redoks tepkimelerinde bromür iyonları kullanarak elde edildi.

Araştırma ekibi, özellikle tipik pillerden çok daha güvenli olmaları nedeniyle su bazlı pilleri daha verimli hale getirmenin ve lityum iyon pillerle rekabet edebilecek hale getirmenin bu teknolojinin benimsenme oranını artıracağını umuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu