Ekonomi

Scotiabank CEO’su seçim belirsizliklerine dikkat çekti

Scotiabank CEO’su Scott Thomson yakın zamanda yatırımcılarla yaptığı bir toplantıda, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’da yaklaşan seçimlerin yarattığı zorlukların altını çizerek, bunların siyasi belirsizliğe katkıda bulunduğunu ve bankanın uzun vadeli iş kararları alma yeteneğini etkilediğini söyledi. Thomson, Kanada’da da seçimlerin beklenmesiyle birlikte, bölgede gelecekteki refahı planlamanın zorluğundan duyduğu endişeyi dile getirdi.

Varlıklarına göre Kanada’nın en büyük üçüncü kredi kuruluşu olan Bank of Nova Scotia, Kuzey Amerika’nın 1,6 trilyon dolarlık ticaret ekonomisine derinden entegre olmuş durumda. Aralık ayında Thomson, bölgesel ticaretten faydalanmayı ve Kolombiya gibi daha az kârlı pazarları iyileştirmeyi ya da bu pazarlardan çıkmayı amaçlayan bir stratejiyi tanıttı. Bu “Önce Meksika” stratejisi Kanada, ABD ve Meksika’daki müşterilere kapsamlı ticaret finansmanı hizmetleri sunmak üzere tasarlandı ve Scotiabank’ı potansiyel olarak Kanadalı rakiplerinden ayırıyor.

Ancak bu strateji bankayı öngörülemeyen siyasi iklime sahip pazarlarla tanıştırabilir ki bu da analistlerin dikkat çektiği bir risk, özellikle de yabancı bankaların bu bölgelerde yer edinme konusunda tarihsel olarak zorluklarla karşılaşmış olması nedeniyle. Bu endişelere rağmen Thomson iyimserliğini koruyor ve Kuzey Amerika’nın ekonomik entegrasyonunun yakın-konaklama, düzenleyici engellerin hafifletilmesi ve işletmelerin sermayeye erişiminin sağlanmasıyla geliştirilebileceğini öne sürüyor.

Thomson ayrıca bankanın uluslararası işletmelerinin daha düşük sermaye gereksinimleriyle gelişme gösterdiğini belirtti ve toplamda 30 trilyon dolarlık gayrisafi yurtiçi hasılaya sahip üç Kuzey Amerika ülkesine odaklanıldığını vurguladı.

2024’ün ilk çeyreğinde Scotiabank’ın uluslararası bankacılık segmenti net gelirde %16’lık bir artış kaydederek banka için en güçlü büyüme segmenti oldu. Bankanın Latin Amerika operasyonlarıyla ilgili soruları yanıtlayan Thomson, planın bu pazarlardan çıkmak değil, onları daha verimli bir şekilde yönetmek olduğunu açıkladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu