Teknoloji

Rüyalarımıza girerse korkarız: Hem yürüyebilen hem de uçabilen örümcek robotlar geliyor

Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar, kabuslarımıza musallat olacak kadar harika bir konsept geliştirdiler: hem sürünebilen hem de uçabilen robotik örümcekler.

Gerçek örümcekler nasıl uçulacağını çoktan anladılar. Ağlarıyla ultra hafif ipek paraşütler örebilirler ve rüzgarda uçabilirler. Bu sayede geniş mesafeleri sekiz ayak üzerinde yürümekten bile çok daha hızlı geçebilirler ve ayrıca güçlü toprakları geçmeyi kolaylaştırırlar. Tamam, ama bu yaklaşımı bir robotla uygulamak mümkün mü?

Uçan bir örümcek robotu yapmak için onu aktif ekipmanlarla donatmak gerekir. Sorun şu ki, çok bacaklı bir robotu, her bir uzuv parçası üzerinde gezinmek için yeterli servo motorlar ve pillerle donatmak başlı başına büyük bir görev. Boston Dynamics’ten etkileyici derecede çevik bir robot köpek olan SPOT, en hafif konfigürasyonunda neredeyse 70 pound ağırlığındadır. . Bunun üzerine uçmasını sağlamak için yeterli motor ve itici eklemek, daha da ağır bir robotla sonuçlanacak ve bu da yeniden şarj edilmeden önce ne kadar süre çalışabileceğini etkileyecektir.

Tokyo Üniversitesi, imkansız gibi görünen bu görevi farklı bir yaklaşımla başarmış görünüyor. SPIDAR olarak adlandırdıkları 33 kiloluk robot, kendi ayakları üzerinde durmak için zorunlu olarak güçlü olmayan mafsallı uzuvlarında hafif ama nispeten zayıf servolar kullanıyor.Bu, jet motoru olmadan kaldırılabilecek kadar hafif olmasını sağlar, ancak örümceğin dik durabilmek için her zaman zıplaması gerektiği anlamına gelir.

SPIDAR’ın bacak hareketleri, robotun sekiz bacak bölümünü döndürmek, hareket ettirmek ve konumlandırmak için kullanılabilen her bacakta dörttür. 16 hareketli itici tarafından desteklenmektedir.Tüm itişler ve bacak hareketleri uygun şekilde koordine edildiğinde, SPIDAR ayakta durabilir ve yürüyebilir ancak artık çok yavaş ve çok gürültülü hareket etmektedir.

Hepsi aşağı doğru yönlendirildiğinde, bu 16 itici de SPIDAR’ı uçurmak için yeterli kaldırma gücü üretir ve pilleri bitmeden önce toplam dokuz dakika uçabilir veya 18 dakikaya kadar yürüyebilir. Şimdilik pratik bir iş için bu süre yeterli değil ancak aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi SPIDAR bu noktada artık rafine edilmemiş bir prototip.

SPIDAR’ın nasıl çalıştığını aşağıdaki görselden izleyebilirsiniz:

belenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu