Haber

Moritanya’da gardiyanları öldüren 4 mahkum firar etti

Moritanya’nın başkenti Nuakşot’ta bir hapishanede çıkan silahlı çatışma sonucu iki gardiyanı öldüren 4 mahkum firar etti.

Moritanya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, dün sabah saatlerinde merkez cezaevinde tutulan ve terörist oldukları açıklanan 4 tutuklu ile gardiyanlar arasında silahlı çatışma çıktı.

Çıkan çatışmada 2 gardiyanı öldüren, 2’sini de yaralayan mahkumlar firar etti.

Firar eden tutuklulardan ikisinin idam cezasına çarptırıldığı, diğer ikisinin ise terör örgütü üyeliğinden yargılandığı belirtildi.

Bakanlık, güvenlik güçlerinin cezaevinde düzeni sağladığını ve firar eden mahkumları yakalamak için çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Sahel’de ise bölgedeki terör örgütleri, Al-Rule ve DEAŞ bağlantılı kümelerin faaliyet gösterdiği Mali’nin komşusu Moritanya’da uzun yıllardır terör saldırısı olmuyor.

Ölüm cezası Moritanya’da 1987’den beri uygulanmıyor.

Nuakchott Büyükelçiliği Türk vatandaşlarını uyardı

Türkiye’nin Nuakşot Büyükelçiliği Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada, Moritanya makamlarının söz konusu olayla ilgili geniş çaplı bir operasyon yürüttüğü belirtildi.

Acil durumlarda büyükelçilikle telefonla irtibata geçilmesi talep edilen açıklamada, “Vatandaşlarımızın uyanık olması ve yerel makamların tavsiyelerine uyması önemlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu