Haber

Lavrov, Gazze’de derhal ateşkes sağlanması ve tutukluların serbest bırakılması çağrısında bulundu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrovbugün moskova’da Arap ülkeleriArap Birliği’nin büyükelçileri ve temsilcileriyle görüştü.

Toplantının ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “ Sergey Lavrov konuşmasında Rusya’nın derhal ateşkesSivillere koruma sağlamak, uluslararası insancıl hukuka uymak, insani koridorların açılması Gazze’den tahliye tedbirlerinin düzenlenmesi ve rehinelerin serbest bırakılması yönündeki ilkeli tutumunu doğruladı. Bakan, ülkemizin BM Güvenlik Konseyi’nde akan kanın durdurulması ve mevcut durumun siyasi ve diplomatik kanallara taşınması yönünde attığı adımlar hakkında Arap büyükelçilerine bilgi verdi.” yer aldı.

konuşmada Filistin-İsrail çatışmasıÇözüm sadece ‘ iki eyalet‘ ve 1967 sınırları içindeki başkent. Doğu Kudüsİsrail’le barış ve güvenlik içinde yaşayacak bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının mümkün olabileceği kaydedildi.

Arap ülkelerinin büyükelçileri ve Arap Birliği temsilcileri, çatışma bölgesindeki gerilimi azaltma ve Gazze halkına insani yardım sağlama çabalarından dolayı Rusya’ya teşekkür etti.

Açıklamada, “ Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin Gazze halkına insani yardım sağlama ve 21 Ekim’de Kahire Barış Zirvesi düzenleme çabaları takdirle karşılandı.” denildi.

besniajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu