Yaşam

Kocaeli Şehir Tiyatroları 25. yılını kutladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları SDKM’de gerçekleşen programla 25’nci yılını kutladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen görkemli bir programla 25’nci yılını kutladı. Bu özel gece Kent Tiyatrosu’nun tanıtım görüntüsü ile başladı. Kent Tiyatroları oyuncularından Nuri Karadeniz’in sunuculuğunu üstlendiği programda, Hareket Tanrıver 25’nci yıla özel “Nice Yıllara” isimli şarkıyı seslendirdi. Eski oyunlardan da tiratların sahnelendiği programa, AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’ın eşi Figen Büyükakın, Büyükşehir Lider Vekili Yaşar Çakmak, Tarsus Kent Tiyatrosu Genel Sanat Direktörü Murat Çapar, Bursa Kent Tiyatrosu Genel Sanat Direktörü Mehmet Ali Açıl, Denizli Kent Tiyatrosu Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut, Denizli Kent Tiyatrosu Genel Sanat Direktörü Ozan Özdemir, İzmir Kent Tiyatrosu Genel Sanat Direktörü Yardımcısı Okan Kam, İzmir Kent Tiyatroları Sahne Yöneticisi Ufuk Aşar, oyuncu Ahmet Somers, oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu ve çok sayıda konuk katıldı.

TÜRK TİYATROSU’NUN ZİRVESİNDE

Gecenin açılış konuşmasını yapan Kocaeli Kent Tiyatroları Genel Sanat Direktörü Aydın Sigalı, “Artık tiyatromuz olgun bir sanat yuvası, Türk Tiyatrosu’nun zirvesine yerleşmiş bir marka. Bir tiyatroyu zirveye taşımak ve onu zirvede tutmak çok zordur. Ne şanslıyız ki kente değenler hep bu vizyonla sanata ve sanatçıya yaklaştılar. Değerli Başkanım Tahir Büyükakın nezdinde bizlere bu olanakları sağlayan tüm idarecilerimize ve tabii ki siz değerli izleyicilerimize teşekkür ederim” dedi. Kutlama programının sonunda Büyükşehir Lider Vekili Yaşar Çakmak ve Genel Sanat Direktörü Aydın Sigalı Kent Tiyatrosu oyuncularına plaketlerini takdim etti.

YENİ DÖNEM AÇILIŞI

Yılların birikiminin karşılığını alan ve altın çağını yaşayan Kocaeli Kent Tiyatroları 25’nci yıl kutlama programının akabinde bir kokteyl gerçekleştirdi. Daha sonra Afife Tiyatro Ödülleri’nde 264 oyunun içinden “En İyi Oyun” mükafatına layık görülen ve bu manalı mükafatı tarihinde birinci defa İstanbul dışına taşıyan Vişne Bahçesi yeni dönemin açılışında sahnelendi. Yeni dönemde tiyatro severleri güldürü çeşidi yüklü birbirinden harika oyun bekliyor.

1,5 MİLYON SEYİRCİ ALKIŞLADI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, İzmit Kent Tiyatroları adı

İle 1997 yılında kuruldu. Kurucu Genel Sanat Direktörlüğünü Işıl Kasapoğlu’nun yaptığı kent tiyatroları, 25’i oyuncu, 21’i teknik, 24’ü idari olmak üzere toplam 70 kişilik çalışanıyla, 11 Kasım 1997’de, altı saat süren Hamlet oyunuyla perdelerini açtı. 1998 yılında açılışı gerçekleşen Süleyman Demirel Kültür Merkezi ile yerleşik sahneye kavuşan Kocaeli Kent Tiyatroları 2008 yılında gerçekleştirilen yeni bir imtihan ile kuruma katılan 18 yeni meslektaşı ve tekrar yıllar içinde ortalarına katılan sanatçı arkadaşlarıyla, bugün 63’ü oyuncu, 40’ı teknik, 58’i idari olmak üzere 161 kişilik takıma ulaştı. 180 farklı yapım, 5500 temsil, sayısız turne ve şenlikler ile pahasına değer katan kent tiyatrosu bir buçuk milyon seyirci tarafından alkışlandı. 25’nci yılını kutlayan Kent Tiyatroları son olarak Afife Tiyatro Ödülleri’nde Vişne Bahçesi isimli oyunuyla “En İyi Oyun” mükafatına layık görülerek sanat serüvenini taçlandırdı.

KAHKAHA DOLU BİR DÖNEM SİZİ BEKLİYOR

Kocaeli Kent Tiyatroları, yeni dönemde güleç bir repertuvarla seyircisini bekliyor. Dünyada gişe rekorları kıran, herkesin beğenerek izlediği Yoldan Çıkan isimli oyun 24 Kasım’da izleyiciyle buluşacak. Yeniden kahkaha tufanı yaratacak Masanın Altında oyunu ise Aralık ayında Oda Tiyatrosu’nda sahnelenecek. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde güldürü ögesi içeren Yaşamak Mı Ölmek Mi? Oyunu da tiyatro severlerle buluşacak. Ay Carmela isimli oyunu ise Oda Tiyatrosu’nda seyircisini bekliyor olacak. Kent Tiyatroları, çok sevilen eski dönem oyunlarıyla da yeni dönemde izleyicinin karşısına çıkacak. Kent Tiyatroları, 11 Kasım’dan itibaren kapılarını tiyatro severlere açtı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu