Haber

Kentsel dönüşüme ‘hayır’ dediler: İmamoğlu’ndan ‘karbon fiber’ önerisi

2019 yerel seçimlerinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan CHP’li Ekrem İmamoğlu, İstanbul’daki deprem sorununa 4 yıl geçmesine rağmen çözüm bulamadı.

Her yıl 20 bin 5 yılın sonunda 100 bin konut sözü veren Ekrem İmamoğlu, bu sözünü gerçekleştiremedi ve kentsel dönüşüm gibi İstanbul için hayati ve kaçınılmaz bir sorunda başarısız oldu. Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından yeniden kentsel dönüşüm mesajları veren İmamoğlu dikkat çekici bir çıkış yaptı.

“KARBON FİBER YÖNTEMİNİ UYGULAYACAĞIZ”

Olası bir İstanbul depremi için alınması gereken önlemlerle ilgili konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Depremde hayat kurtaran karbon fiber yöntemini İstanbul’da uygulayacağız” dedi.

İstanbul’da yaşanabilecek olası depreme karşı alınacak tedbirlere ilişkin konuşan İmamoğlu, şunları söyledi: “Kaybolan 25 yıl için yüreğimiz yandı. Daha fazla beklemek ölüme davetiye çıkarmak demektir. O yüzden karbon fiber uygulamasını bir an önce İstanbulluların hizmetine sunacağız. Bunun için vatandaşa maliyetine de destek vereceğiz. binalar karbon fiber ile güçlendirilecek.belediye olarak güçlendirme bedelini biz ödeyeceğiz ve bunu da istanbullular yapacak.3 yıla yayılmış taksitlerle geri ödeyecekler.böylece bozulabilir binalar en azından hayatta kalır ve ölüm riski azalır.”söz konusu.

CHP VE GÜZEL PARTİ ÜYELERİ; SOSYAL YARDIMLARA VE KENTSEL DÖNÜŞÜM’E ‘HAYIR’ DEDİ

Esenler Belediye Meclisi’nde belediyenin 2021 yılı tahmini bütçesinde büyük artışlar gösteren sosyal yardım ve kentsel dönüşüm çalışmaları dahil bütçenin her maddesine CHP ve DÜZGÜN Parti meclis üyeleri ‘Hayır’ oyu verdi. Oylamada CHP ve İYİ Parti’den milletvekilleri; Kentsel dönüşüm hizmetlerine ayırdığı bütçeyi bir önceki yıla göre yüzde 83, aile ve gençlere yönelik hizmetleri yüzde 87, sosyal yardım bütçesini de yüzde 120 artıran Esenler Belediyesi, gelecek yıl tüm bütçe kalemlerine ‘Hayır’ oyu verdi.

KARBON FİBER YÖNTEMİ NEDİR VE NASIL UYGULANIR?

CFRP veya FRP olarak bilinen ‘Karbon Elyaf Takviyeli Polimerler’; Betonarme, yığma ve ahşap yapı elemanları için haricen uygulanan bir donatı sistemidir. Sistem elemanları karbon fiber kumaş ve epoksi esaslı satürasyon reçinesi sayılabilir. Uygulandıkları yapı ve yapı elemanında yük taşıma kapasitesinin artırılması, eğilme dayanımının artırılması, durabilitenin artırılması, dinamik yüklerden yorulma dayanımının güçlendirilmesine olanak sağlanmaktadır. Hafif ve esnek bir malzeme olduğu için yapıda yük artışına neden olmaz.

AĞIRLIK YAKLAŞIK 1/5 ÇELİĞİDİR

Karbon elyaf çeşitlerinden biri olan karbon elyaf kumaş, gömlek kumaşı kadar incedir ve dünyada bilinen en sağlam malzemelerden biridir. Kumaş inceliğinde olan karbon fiber, çeliğe göre 14 kat daha fazla gerilme direncine sahip olmasına rağmen, yükü çeliğin 1/5’i civarındadır. Makasla kesilip duvarlara uygulandıktan sonra katılaşarak çelik levha haline gelir. Karbon fiber polimerlerle güçlendirilmiş tuğla duvarlar, deprem anında yapının ileri geri hareketini azaltıp rijitliği artırarak binanın depremde hasar görme riskini en aza indiriyor. Karbon fiber, tüm yapı elemanlarına dışarıdan kolaylıkla uygulanabilen bir yapısal güçlendirme malzemesi olup, güçlendirilmiş duvarların dışarıdan sıva veya alçıpan ile kaplanarak normal bir duvar görüntüsü verilmesi de mümkündür.

YÜZEY UYGUN

Karbon fiber uygulamasında yapıştırılacak yüzeyin hazırlanması uygun kurallara göre yapılmalıdır. Öncelikle beton yüzey kumlama veya taşlama işlemi ile kir, toz, zayıf alanlar, sıva ve boyalardan arındırılır ve yüzey bozuklukları düzeltilir. Hazırlanan yüzeye epoksi yapıştırıcılar sürülür. Karbon fiber streçle bağlıdır ve epoksi ile doyurulur. Karbon fiber uygulamasından sonra son kat epoksi uygulanır. Koruyucu kaplama yapılacaksa üzerine kum serpilir, son olarak sıva yapılır ve işlem bitirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu