Haber

İran’daki gösterilerle ilgili tutuklanan çocuk hapisten çıktıktan sonra intihar etti

İran’da genç bir bayanın gözaltına alındıktan sonra ölmesi üzerine başlayan protestolarla ilgili tutuklanan ve 10 gün mahpusta kalan 16 yaşındaki çocuğun mahpustan çıktıktan sonra intihar ettiği bildirildi.

Muhaliflere ilişkin İran Öğretmen Meslek Birlikleri Uyum Kurulunun toplumsal medya hesabından mevzuya dair açıklama yapıldı.

Açıklamada, ülkedeki protestolarla ilgili Doğu Azerbaycan eyaletine bağlı Culfa kentinde tutuklanan 16 yaşındaki Arşiya Imamkolizade’nin, 10 gün hapiste tutulmasının ardından kefaletle serbest bırakıldıktan iki gün sonra intihar ettiği aktarıldı.

Cenaze töreniyle ilgili sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, çocuğun annesi olduğu söylenen ve mezar başında ağıt yakan bir kadının Türkçe olarak “Sen kendini öldürecek biri değildin, ne yaptılar sana?” ifadelerini kullandığı duyuldu.

İntihar ettiği açıklanan çocuğun, Mahsa Emini’nin vefatından sonra başlayan protestolar sırasında birtakım gençler ortasında yayılan “sokaktaki din adamlarının sarıklarının düşürülmesi eylemi” nedeniyle tutuklandığı tabir edildi.???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu