Haber

İran geniş çaplı deprem tatbikatı yapacak

İran’ın başkenti Tahran’da 7 büyüklüğünde deprem olması durumunda kapsamlı bir hava kurtarma tatbikatı yapılacağı bildirildi.

İran devlet televizyonunun haberine göre Tahran Krizi Önleme ve Yönetim Otoritesi Başkanı Ali Nasiri, 2 Mart’ta yapılacak tatbikatın Tahran’da olası bir depreme hazırlık düzeyini yumuşatma ve koordine etme amaçlı olduğunu söyledi. .

Tatbikatın havadan yardım ve kurtarma gruplarının hazır olup olmadığını ölçeceğini kaydeden Nasiri, “Bu tatbikat, Tahran’ın kuzeyinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki varsayımsal bir deprem senaryosuna dayanılarak tasarlanmıştır. Richter ölçeğinden yararlanın.” söz konusu.

Tatbikata 15 örgütün katılacağını kaydeden Nasiri, daha önce de buna benzer iki tatbikat yapıldığını, havadan yardım ve kurtarma tatbikatlarının üçüncüsünün bu yıl içinde yapılacağını söyledi.

Tahran Kent Konseyi Başkanı Mehdi Çamran, 12 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli Türkiye ve Suriye’de yıkıma neden olan sarsıntılarda olduğu gibi Tahran’da meydana gelebilecek bir depremin “yüzyılın felaketi” olabileceğini belirtmişti. Binalarını düzgün yaptıkları için bu tür olaylara şahit olmuyorlar. Dayanıklı binalar yapmazsak nasıl bir felakete tanık olacağımız belli olmaz.” ifadelerini kullandı.

haber-kumru.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu