Haber

İran, Ebu Musa Adası’nda ikamet eden vatandaşlarına arazi tahsis edecek

İran, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile egemenlik anlaşmazlığı yaşadığı Basra Körfezi’ndeki Ebu Musa Adası’nda oturma izni başvurusunda bulunan her vatandaşa arazi tahsis edecek.

İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı’nın haberine göre Karayolları ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Arslan Maliki, katıldığı bir fuarda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İran’ın BAE ile egemenlik anlaşmazlığı yaşadığı Ebu Musa Adası’nda İran vatandaşlarına toprak tahsis etme planının sorulması üzerine Maliki, “Bu bağlamda Ebu Musa Adası’nda oturma izni başvurusunda bulunan her İran vatandaşına verilecek. kara.” o cevapladı.

Bakan Yardımcısı Maliki, Ebu Musa Adası’nda arsa sahibi olmak için konut başvurusunda bulunan kişi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin adına tapu veya tapu kaydı bulunmadığını gösteren “yeşil c formu” şartının aranmayacağını da belirtti.

İran ile BAE arasında adalar anlaşmazlığı

Hürmüz Boğazı’na yakınlığı ve bölgedeki petrol potansiyeli nedeniyle stratejik bir konumda bulunan Ebu Musa, Büyük Tunb ve Küçük Tunb adaları konusunda İran ve BAE’nin haklı tezlerine sahip. İran kontrolündeki Ebu Musa Adası’nda az sayıda İran vatandaşı yaşıyor.

Adalar 1971 yılına kadar İngiliz işgali altındaydı. Kasım 1971’de İngilizlerin geri çekilmesinin hemen ardından İran, adaların kontrolünü yeniden ele geçirerek adaların kontrolünü BAE’ye devretti. BAE, askeri güçlerini adalara konuşlandıran İran’ı “işgalci” olarak tanımlıyor.

Adaları kendi topraklarının bir parçası olarak kabul eden ve üzerindeki haklarının tarihsel olarak çok eski olduğunu ileri süren İran, adaların 1903’te geçici olarak İngilizler tarafından ele geçirildiğini ve 1971’de geri verildiğini, bu nedenle “henüz kurulmamış olan BAE’nin o zaman kurulan hak iddia edemez.” ” o tartışır.

BAE ise adalar üzerindeki iddiaları doğrultusunda Arap ülkeleri ve uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunuyor.

Söz konusu adalar üzerindeki egemenliğinin tartışılamayacağını savunan İran, BAE’nin üç adalarla ilgili tezlerini savunan değerlendirmeleri desteklediği için Aralık 2022’de Çin’e, Temmuz ayında ise Rusya’ya tepki göstermişti.

İran, 2 Ağustos’ta “söz konusu adaları korumak için otoritesini ve savunmaya hazır olduğunu göstermeyi amaçlayan” bir askeri tatbikat başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu