Haber

Hamas: İsrail Gazze’nin sağlık sistemini yok etmeye çalışıyor

Hamas, sabahın erken saatlerinde düzenlediği baskınla Şifa Hastanesi’ni hedef alan İsrail’in iddialarını yalanladı. Gazze’deki hastaneye baskın düzenleyen İsrail ordusu, kampüste “silah ve mühimmat” bulunduğunu iddia etti. Hastanenin ‘komuta merkezi’ olarak kullanıldığı yönündeki iddiaları defalarca reddeden Hamas, Tel Aviv’in ‘ucuz bir propaganda süreci yürüttüğünü’ belirtti.

İsrail’in ‘Gazze’deki sağlık sistemini yok etmeye çalıştığını’ belirten Hamas açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “Bu iddia, İsrail’in suçunu meşrulaştırmaya çalıştığı yalanların ve ucuz propagandanın devamından başka bir şey değildir.” Gazze’deki sağlık sistemini yok etmek.” .”

İSRAİL ORDUSU 200 FİLİSTİN’İ AYRINTILI BIRAKTI

Şifa Hastanesi’ndeki son durum hakkında El Cezire’ye konuşan bir kaynak, İsrail ordusunun yerleşkede en az 200 Filistinliyi gözaltına aldığını bildirdi.

‘BURADA ÖLMEMİZİ MI BEKLİYORLAR?’

Şifa Hastanesi’nde mahsur kalan doktorlardan Ahmed Mohallalati, personel ve hastaların yaşadığı korkuyu anlattı. BBC’ye konuşan Cerrah Mokhallalati, “Burada herkes bizim ölmemizi ve sonra da ‘onlar iyi insanlardı’ mı dememizi bekliyor?” dedi. söz konusu. Doktor Mohallalati, hastanede tek bir silah veya Hamas’ın varlığına dair bir işaret görmediğini ancak Şifa Hastanesi dahil Gazze’deki her binanın altında tüneller bulunduğunu söyledi.

‘İSRAİL DELİL SUNSUN’

Hastanede sadece sivillerin bulunduğunu belirten Dr. Mokhallalati, İsrail ordusunu Hamas’ın orada faaliyet gösterdiğine dair kanıt sunmaya davet etti. Mokhallalati, hastanede elektrik, oksijen ve suyun bulunmadığını, son günlerde 6 prematüre bebeğin hayatını kaybettiğini, diğerlerinin de oksijen ve elektrik yetersizliği nedeniyle “birer birer” ölmesinden endişe duyduğunu söyledi.

‘ÖNCE ÖLDÜRÜYORLAR, SONRA SERUM VERMEK İSTİYORLAR’

Bugün ameliyat yapılamayacağını belirten Mokhallalati, dün yanık hastası olan bir hastaya malzeme yetersizliğinden dolayı yardım edemediklerini ve “ölümüne terk etmek” zorunda kaldıklarını söyledi. İsrail askerlerinin hastaneye tıbbi yardım getirip getirmediği sorulduğunda ise şöyle yanıt verdi: “Bana kalsaydı, (her türlü yardımı) reddederdim. 40 gündür bizi öldürüyorlar, sonra bize serum vermek istiyorlar.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu