Haber

Haikui Tayfunu Çin’i vurdu: 3 kişi kayıp

– Haikui Tayfunu Çin’i vurdu: 3 kişi kayıp

PEKİN – Çin’de etkili olan Haikui Tayfunu cadde ve sokakları sular altında bırakırken, bir itfaiye aracının sel sularına kapılması sonucu 3 kişinin kaybolduğu belirtildi.

Bu yıl Çin’i etkileyen 11’inci tayfun olan Haikui Tayfunu, yerel saatle 05.20 sıralarında Fujian eyaletinin Dongshan ilçesinde kıyıya vurdu. Guangdong eyaletinde de etkili olan tayfun nedeniyle kıyı kesimlerde kuvvetli rüzgarlar meydana geldi. Tayfunun neden olduğu şiddetli yağışlar sonucu cadde ve sokaklar sular altında kalırken, çok sayıda araç da sel sularına kapıldı. Selde mahsur kalanlar, arama kurtarma ekipleri ve çevredekilerin yardımıyla kurtarıldı.

Fujian eyaletinin başkenti Fuzhou’da tayfun nedeniyle yaklaşık 24 saatte 300 milimetrenin üzerinde yağış kaydedildi. Ulusal İtfaiye ve Kurtarma İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre, Fuzhou şehrinin Yongtai ilçesinde yapılan kurtarma operasyonu sırasında 9 kişiyi taşıyan bir itfaiye aracı sel sularına kapıldı. Açıklamada, itfaiye aracındaki 6 kişinin ekipler tarafından kurtarıldığı, kayıp 3 kişiyi arama çalışmalarının devam ettiği kaydedildi. Tayfun nedeniyle yaklaşık 114 bin 400 kişinin güvenli bölgelere tahliye edildiği ilde, Fuzhou, Xiamen, Quanzhou ve Putian şehirlerindeki okullarda eğitime ara verildi. Fuzhou ve Quanzhou havalimanlarında birçok uçuş iptal edildi.

Guangdong’da uçuşlar iptal edildi

Guangdong eyaletinde tayfun nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde dün yaklaşık 28 bin balıkçı teknesinin limanlara döndüğü, toplam 2.800 kişinin ise kıyılardaki barınaklara yerleştirildiği öğrenildi. Kıyı bölgesindeki 25 turistik nokta ve parkın giriş çıkışlara kapatıldığı eyalette, 515 tren ve 23 deniz seferi de durduruldu. Shantou ve Chaozhou şehirlerinde okullar tatil edilirken, tayfunun batıya doğru gerçek ilerleyişinin ardından yoğunluğunun azalmasının beklendiği belirtildi.

Pazar günü Tayvan’ın güneyini etkisi altına alan Haikui Tayfunu’nda 116 kişi yaralanırken, 260 bin konut elektriksiz kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu