Ekonomi

Global X yeni kapalı çağrı ETF’lerini piyasaya sürüyor

Borsa yatırım fonlarının köklü sağlayıcısı Global X ETF’ler, opsiyonları kullanarak yatırımcılara ek gelir sağlamak üzere tasarlanmış iki yeni ETF’yi tanıttı. Yeni piyasaya sürülen Global X MLP & Energy Infrastructure Covered Call ETF ve Global X S&P Quality Dividend Covered Call ETF, sırasıyla orta akım enerji varlıklarına ve temettü ödeyen hisse senetlerine odaklanan diğer Global X fonlarındaki pozisyonlar üzerine alım opsiyonları yazma stratejisini kullanıyor.

Bu ETF’lerin piyasaya sürülmesi, kapalı çağrı ETF’lerinin ilgi gördüğü yatırım dünyasındaki daha büyük bir eğilimin parçasıdır. Morningstar Direct’in verileri “türev gelir” kategorisindeki net varlıkların bir yıl önceki 44,5 milyar dolardan önemli bir artışla 70,7 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor. Bu iki ürünün eklenmesiyle Global X, içinde bulunduğumuz yıldaki yeni teklif listesini 11’e çıkararak 2022 yılının tamamındaki 10 lansmanı geride bıraktı ve 2023’te görülen 25’e yaklaştı.

Global X araştırma direktörü Rohan Reddy, piyasanın genişlemesini yorumlarken, ihraççıların yeni ürünler sunması için geniş fırsatlar olduğunu ve ücretler konusunda daha az rekabet içeren mevcut manzaraya dikkat çekti. Orta akım enerji örtülü çağrı ETF’si %0,60 oranında bir ücrete sahip olacakken, temettü hisse senedi örtülü çağrı fonu yatırımcılardan %0,35 oranında bir ücret talep edecek.

Global X’in portföyünde toplam varlıkları 47 milyar dolar olan 93 ETF bulunuyor. Bunlar arasında kapalı çağrı ETF’leri 16 fonu temsil etmekle birlikte toplam 11 milyar dolar ile varlıkların önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Örtülü çağrı stratejilerinin artan popülaritesine rağmen, bazı analistler bu trende temkinli yaklaşıyor. Morningstar’da analist olan Katherine Lynch, geçen yılki bir raporunda bu stratejinin doğasında var olan ödünleşimin altını çizdi: yatırımcılar gelir elde ediyor ancak yükselen piyasalardaki potansiyel kazançları kaçırabiliyor. Morningstar’da ETF stratejisti olan Bryan Armour, dar odaklı stratejilere covered call eklemenin gerekliliği ve faydaları konusunda şüphelerini dile getirdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu ETF’lerin piyasaya sürülmesi, Global X’in yatırımcılara yenilikçi gelir çözümleri sunma taahhüdünü yansıtıyor ve ETF pazarındaki yatırım stratejilerinin gelişen manzarasının bir göstergesi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu