Haber

Filyos’ta yapılan işler ‘100 Saniyede Filyos’ filmiyle anlatıldı.

Enerji ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakanlığı tarafından “100 Saniyede Filyos” adlı grafik animasyonlu sinema hazırlandı.

100 Saniyede Filyos filminde “Türkiye’nin doğal gaz tüketimi 55 milyar metreküpün üzerinde. Karadeniz bölgesindeki doğalgaz projesi bu yükü hafifletmek için atılan en büyük adımdır. 540 milyar dolarlık doğalgaz rezervi 170 milyon dolardır. Filyos Limanı’na km uzaklıktadır.Fatih, Yavuz ve He yasal kuyuları hazırlar ve dev teçhizatı denizin dibine indirir.

Doğalgazı kıyıya taşıyacak her biri 12 metre uzunluğundaki borular, 2200 metre derinliğe ulaşan Karadeniz’e yerleştirildi. Deniz altındaki 3 sınırdan biri gaz getirecek, biri glikol taşıyacak, sonuncusu ise fiber optik hidrolik gibi ihtiyaçları karşılayacak.

Proje devam ederken aynı anda 51 gemilik dev bir filo çalışıyor. Boru hattı, denizdeki 10 kuyudan çıkan doğal gazı 1.2 milyon metrekare alana sahip Filyos Doğal Gaz İşleme Tesislerine taşıyacak. Bu devasa tesisin ulusal şebekeyle buluşturacağı doğalgaz, 25 yılda evlerin ihtiyacını karşılayacak kapasitede. Yüzyıl Türkiye’sinde dışa bağımlılık iktidar kilidini kıracak mega proje hız kesmeden ilerliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu