Ekonomi

Çavuşoğlu: Kimse milletimizi tehdit etmesin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’nın Alanya kentindeki Gazeteciler Cemiyeti’ni (AGC) ziyaret etti. AGC Başkanı Gaye Coşkun’un internet yasasına ilişkin taleplerinin iletildiği Çavuşoğlu, gazetecilerin sorularıyla 14 Mayıs seçimini değerlendirdi.

14 Mayıs’ın adeta bir demokrasi şöleni olduğunu belirten Çavuşoğlu, seçime katılımın dünyadaki en yüksek katılım oranlarından biri olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, Türkiye’nin olgunluğuna ve demokrasiye yakışır bir seçim süreci yaşadıklarını belirterek, “Sonuçta Cumhurbaşkanımız 2,5 milyonu aşkın oyla birinci turda milletimizin teveccühünü kazandı. vatandaşlarımızın ikinci turda da sandığa gitmesi demokrasidir.” dedi.

milletimize teşekkür ediyoruz

Tüm dünyanın Türkiye’deki seçimi takip ettiğini anlatan Çavuşoğlu, medyanın Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik olumsuz girişimleri olduğunu kaydetti.

Bazı ülkelerin Türk siyasetini dizayn etmeye çalıştığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Ama bir şeyi unutuyorlar. Bu ülkede Türk milleti karar verir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bu nedenle milletimize çok teşekkür ediyoruz. Önemli bir seçim oldu. Ülkemizin prestiji ve tüm dünyadaki demokrasimiz açısından karalamak istemiyoruz. Çalışanlara da güzel bir cevap oldu.” terimleri kullandı.

“Vatandaşlarımızı tehdit ediyorlar”

Milletin iradesine büyük saygı duyduklarını kaydeden Çavuşoğlu, millet neye karar verirse onu kabul edeceklerini her zaman dile getirdiklerini ifade etti. Milletin üzerinde bir takım baskıları da gördüklerini vurgulayan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kim olursa olsun kendisine, partisine veya başka bir adaya oy vermek isteyebilir. Bu çok doğal. Ancak son günlerde Alanya halkının üzerinde milletimizi etiketleyene kadar çok baskı olduğunu görüyoruz. Vermezsen şöyle olur, böyle olur…

Bir yanda vatandaşlarımızı tövbe deme, şirk koşma, cennete ya da cehenneme gitme noktasına getiren kişi, kurum ve kuruluşlar var. Vatandaşlarımızı tehdit ediyorlar.

Fişi prize takıyorlar. Bu yanlış. Vatandaşlarımız yalnız değil. Devlet olarak biz de vatandaşlarımızın haklarını ve yasalarını korumakla yükümlüyüz. Herkes herkesten oy isteyebilir. Ama kimse milletimizi tehdit etmesin. Kimse milletimize şantaj yapmasın. Kanunda bununla ilgili bir hüküm var. Bu bir suçtur. Anayasal bir hatadır. Biz de bunun takipçisi olacağız.”

“Turist bu açıklamalardan korktu”

CHP lideri ve Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rusya ile ilgili açıklamalarının turizme etkisini değerlendiren Çavuşoğlu, mayıs ayında gelmesi gereken Rus turist sayısının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 80 daha az olduğunu bildirdi. Çavuşoğlu, 14 Mayıs’tan sonra turizmde hareketliliğin bir miktar arttığını belirterek, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun açıklaması gerçekten vahim bir yanlışlıktır. Türkiye’nin çıkarına değildir. Siyasi suç onu bağlar. Faturası ödenmiştir. Bu açıklama gelmeyince turistin gelmesi gerekiyordu. Turist bu açıklamalardan korktu.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu