Haber

BUÜ’nün en prestijli projesine TÜBİTAK’tan destek

ANKARA (İGFA) – BUÜ’nün yer aldığı TÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı kapsamında açılan “Yüksek Teknoloji Platformları 2021 Çağrısı” başlıklı davete sunulan “Elektrikli Araçlar için Batarya Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Platformu (BATEG)” başlıklı araştırma Araştırma Programı Yürütme Organizasyonu programı TÜBİTAK’tan takviye almayı başardı.BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz öncülüğünde uygulanan projede, Otomotiv Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Akın Burak Etemoğlu uyum komitesinde yer aldı. , Prof. Dr. Fatih Karpat ve Prof. Dr. Necmettin Kaya görev alıyor.

FARKLI ÜNİVERSİTELER VE KURUMLAR GEÇMİŞ BİLGİLERİ VERECEK

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin Araştırma Programı Yürütücü Kuruluşu ve TOGG’un Proje ortağı olduğu TÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı kapsamındaki “Elektrikli Araçlar İçin Batarya Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Platformu (BATEG)” başlıklı araştırma programında, Eskişehir, Eskişehir Teknik Üniversite (İleri Teknolojiler Araştırma ve Geliştirme Platformu) Uygulama Merkezi), TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (İleri Mühendislik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi), TÜBİTAK RUTE (Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü), Coşkunöz Metal Form Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş., Coşkunöz Kalıp Ar-Ge Merkezi ve ASAŞ Ar-Ge Merkezi yürütücü kurumlar olarak yer almaktadır.

TOPLAM 104 ARAŞTIRMACI PROJEDE GÖREV ALACAK

Projede; Teknik projede BUÜ Mühendislik Fakültesi Otomotiv, Makine, Endüstri ve Çevre Mühendisliği bölümlerinden öğretim üyeleri araştırmacı olarak görev yapacaklardır. Sosyal Etki Analizi Projesi’nde Fen-Edebiyat Fakültesi, Sosyoloji Bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme, Ekonometri ve Çalışma Ekonomisi ve Sanayi İlgililik Bölümleri araştırmacı olarak görev yapacaktır. TÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi Projesinde; Bursa Uludağ Üniversitesi’nden 21 araştırmacı, 19 bursiyer ve 2 yardımcı çalışan olacaktır. Proje kapsamında oluşturulacak platformda 64 araştırmacı, 30 bursiyer ve 10 yardımcı işçi bulunacak ve toplam 104 proje çalışanı görev üstlenecek. Projenin içeriği hakkında bilgi veren Prof. TÜBİTAK desteği ile kurulacak.

TEKNİK KABİLİYET ARTIRILACAK

Yapılacak çalışmaları değerlendiren BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ayrıca; “BATEP platform üyeleri ile iş birliği içinde Elektrikli Araçlar alanında uzmanlaşmanın yanı sıra TOGG’un yeni nesil araçları başta olmak üzere öncelikli alanlarda ülkemizin ulusal stratejik amaçlarına uygun bilimsel ticarileştirme potansiyeli yüksek ve sektörümüz için kritik değerdedir. Bursa ve Türkiye’deki diğer otomobil üreticileri. Pil takımı ile ilgili tüm çalışmalarla ilgili bilgi birikiminin ülkemize kazandırılması amaçlanmaktadır. Elektrikli Araçlar için Batarya Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Platformu’nun temel stratejik amacı; Stratejik eser kümesinin ortasında yer alan elektrikli araçlar için pil takımına ilişkin Ar-Ge faaliyetleri ile yüksek teknoloji eser kümesinde yer alan pil takımının tasarımı, tasarım doğrulaması ve üretimine ilişkin teknik kabiliyetlerin bir araya getirilmesidir. Ülkemiz için otomotiv sanayinde.

REFERANS OLACAK

“Piller aynı zamanda enerji depolama ünitesi olarak modüler yapıda tasarlandığında, yenilenebilir enerji kaynakları ile entegrasyonları ile birlikte pil paketlerine olan talebin hem ulusal hem de uluslararası düzeyde daha da artacağı öngörülmektedir”. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Öte yandan projede geliştirilecek pil takımı için elde edilecek alt teknoloji ve ilgili ürün grupları, ‘Hidrojen enerji sistemleri’ için Ar-Ge alanlarında uygulanacak projeler için referans teşkil edecek. ‘ ve gelecekte ihtiyaç duyulacak ‘yakıt hücreleri’.

Rektör Kılavuz, önümüzdeki günlerde proje paydaş kurumlarının katılımıyla geniş bir basın lansmanı yapılacağı bilgisini de aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu