Ekonomi

Bakan açıkladı! Bu iki kuralı yerine getirmeyenler evlerini kiraya veremezler.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘2023 Değerleme Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı günübirlik kiralık konutlarla ilgili çalışmaları uygulamaya hazırlanıyor.

Ersoy, “Günlük kiralanan konutlar için sertifika belgelendirme şartı getireceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belge alacaklar ve konaklayanları düzenli olarak bildirmekle yükümlü olacaklar. Buradan elde ettikleri gelir üzerinden de vergi alınacak.”söz konusu.

“KİŞİLERE KONAKLAMA YAPILDIĞINI BİLDİRMEK ZORUNDA KALACAKLAR”

Bakan Ersoy, günlük konutlarla ilgili olarak, “Sektörde Airbnb olarak tanımlanıyor ama biz aslında günlük kullanım diyoruz. Bakanlığımız belli ki bu tarz konutlar için bir mevzuat çalışması başlattı. Yıl sonuna kadar hayata geçireceğiz. Ne yapacağız? Yapacağız” Bu tarz günlük kiralık konutlar için normal kiralama dışında bir belgelendirme kuralı getirerek değişiklik yaparak Kültür ve Turizm Bakanlığından belge almaları ve konaklayanlara düzenli olarak bildirimde bulunmaları gerekecek. Oradan elde ettikleri gelir üzerinden de vergi alınacak, o vergiyi Hazine ve Maliye Bakanlığına yatırmaları gerekecek, bu da rekabet eşitliğini sağlaması açısından değerli, yani mevzuatı biz şekillendiriyoruz. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de.İnşallah yıl sonuna kadar burada da yasal düzenlemeleri yapacağız.Hepsi kayıtlı iktisat olacak.Ancak biz bu günübirlik konutlara karşı değiliz.Türkiye’de yapılmasından yanayız. mevzuata ve mevzuata uygun olarak. Aksi takdirde bu da bir turizm şeklidir. Buna da çok talep var, dünyada olduğu gibi bizim de bu talebimiz var ve bu talepten faydalanmamız gerekiyor..” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu