Ekonomi

Arıtma tesislerine yönelik teşvik tedbirleri

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hikmet Çelik, arıtma tesisinde kullanılan elektrik enerjisini ölçen sayaçlara sahip tesisler için teşvik tedbirleri çerçevesinde tesislerinde kullanılan elektrik enerjisi giderlerinin yüzde 50’sinin Bakanlık tarafından karşılandığını belirtti. ileri arıtma teknikleriyle arıtılan atık suyu tekrar kullanan kurumlara kullanım oranına göre geri ödeme yapılmaktadır. Yüzde 100’e kadar teşvik verilebileceğini açıkladı.

İl Müdürü Hikmet Çelik, “İnsanoğlu için vazgeçilmez olan su kaynakları, artan nüfus, kuraklık, gelişen sanayi, tarımsal faaliyetlere paralel olarak aşırı su kullanımı ve değişen kullanım alışkanlıklarının baskısı altında tehdit altındadır. Bu bağlamda; Atık suyun geri dönüştürülmesi ve kullanılmasının değeri her geçen gün artıyor.” Su kaynaklarının korunması devletimizin öncelikli hedefleri arasındadır. Bakanlığımız, ülke genelinde arıtılmış atık suyun yeniden kullanım oranının 2030 yılında yüzde 15’e çıkarılmasını hedeflemekte olup, çevreyi koruyan ve teşviklerle bu yönde yatırım yapan arıtma tesisi işletmecilerinin destekleri her geçen yıl artarak devam etmektedir. ” şeklinde bir açıklama yaptı.

“Geçen yıl 23 milyon 109 bin 332 TL elektrik teşvik ücreti ödemesi yapıldı.”

İl Müdürü Hikmet Çelik, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“İlimizde faaliyet gösteren ve atıksu arıtma tesisi bulunan sanayi kuruluşları, arıtma tesislerini kurup işletmeleri, alıcı ortama deşarj standartlarını sağlamaları, Çevre İzin Belgesi almaları ve yönetmelik kurallarına uymaları halinde Bakanlığımızca ödenen teşviklerden yararlanabilecektir. arıtma tesisinde kullanılan elektrik enerjisini ölçen farklı bir elektrik sayacının bulundurulması İlimizde bu yıl İl Müdürlüğümüzce atıklara bir önceki yılda kullanılan elektrik enerjisi harcamaları için 23 milyon 109 bin 332 TL elektrik teşvik ücreti ödenmiştir. Bakanlığımızın geri ödeme kurallarına uygun su arıtma tesisleri.Ayrıca ilimizde sanayi faaliyetleri sonucu atık su oluşumu.Atık su arıtımına sebep olan sanayi tesislerinin tamamında atık su arıtma tesisleri bulunmaktadır.Bu tesislerin tamamında Çevre izinleri de bulunmaktadır.İlimizde faaliyetleri kapsamında atık su üreten tüm tesislerimizde atık su arıtma tesisi, atık su arıtma tesisi olmaksızın atık suyu alıcı ortama deşarj eden endüstriyel tesisimiz bulunmaktadır. Bu, su kaynaklarımızın korunması açısından son derece memnuniyet vericidir. İlimizin gözbebeği Porsuk Havzası’nın daha temiz akması için çalışmalarımız aralıksız devam edecek.” – ESKİŞEHİR

kizilcahamam-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu