Yaşam

AK Parti Milletvekili Adayı Tuğrul Türkeş kimdir, kaç yaşında ve nerelidir? Tuğrul Türkeş’in Eğitimi ve Kariyeri

23, 24, 25 ve 26’ncı dönemlerde Ankara Milletvekili seçilen ve 63, 64 ve 65’inci Hükümetlerde ‘Başbakan Yardımcılığı’ görevi üstlenen Yıldırım Tuğrul Türkeş, 14 Mayıs 2023’te AK Parti’nin milletvekili adayı oldu. seçimler. Tuğrul Türkeş, Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur. 4 çocuk babasıdır. Peki Yıldırım Tuğrul Türkeş kimdir, kaç yaşındadır? Yıldırım Tuğrul Türkeş’in eğitim hayatı ve mesleği nedir?

İşte Yıldırım Tuğrul Türkeş hakkında merak edilen bilgiler…

Yıldırım Tuğrul Türkeş kimdir?

1 Aralık 1954 İstanbul doğumlu Yıldırım Tuğrul Türkeş, ekonomist ve siyasetçi kimlikleriyle tanınmaktadır. Yıldırım Tuğrul Türkeş, Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in oğludur. Yıldırım Tuğrul Türkeş evli ve 4 çocuk babasıdır.

Yıldırım Tuğrul Türkeş’in Eğitimi

Yıldırım Tuğrul Türkeş, TED Ankara Koleji’nden mezun olmuştur. Daha sonra Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde 2 yıl mimarlık okudu. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur.

Yıldırım Tuğrul Türkeş’in Siyasi Kariyeri

Yıldırım Tuğrul Türkeş, Ticaret Bakanlığı’nda Basın Müşaviri olarak çalıştı. Ortadoğu gazetesinde Yönetim Kurulu Başkanlığı, Son Havadis, Akşam ve Yeni Harman gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Babası Alparslan Türkeş’in vefatından sonra 1997’de MHP’nin genel başkan adayı oldu. Seçimin ilk aşamasında en yüksek oyu aldı, ancak seçilebilmek için yeterli oyu alamadı. İkinci aşamada Devlet Bahçeli’yi desteklemek için adaylıktan çekildi.

Türkeş, Bahçeli’nin genel başkan seçilmesiyle MHP’den ayrıldı. Daha sonra ATP’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. 2002 seçimlerinde DYP ile seçim ittifakı yapan Türkeş, Kayseri’den milletvekili adayı oldu ancak barajı geçemediği için milletvekillerini kaybetti. Daha sonra ATP’den ayrıldı.

Türkeş, 2007 seçimlerinde MHP’den milletvekili adayı oldu ve milletvekili seçildi. 2011 ve 2015 seçimlerinde de mecliste yer aldı. Seçim sürecinde yaşanan sorunlar nedeniyle 5 Eylül 2015’te MHP’den ihraç edilen Yıldırım Tuğrul Türkeş, AKP’ye katıldı. Kasım 2015 seçimlerinde AK Parti’den Meclis’e girdi. 64. ve 65. Hükümetlerde başbakan yardımcısı oldu.

2018 genel seçimlerinde Ankara’dan milletvekili olan Tuğrul Türkeş, 2023 seçimlerinde de adaydır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu