Haber

Adanalılar Ata’yı İlber Ortaylı’dan duydu

ADANA (İGFA) -Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyetin 100. Yılı nedeniyle bir aya yayılan faaliyetleri kapsamında Tarihçi Akademisyen Yazar İlber Ortaylı; “Yüz. “Yılda Cumhuriyet” konulu konferans verdi. ASKİ Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen konferansa Adanalılar yoğun ilgi gösterdi. Tribünleri ve parke zemini dolduran yaklaşık 10 bin kişi İlber Ortaylı’yı dinlerken, Binlerce Adanalı salona giremedi.

ASKİ Atatürk Spor Salonu’nda büyük kalabalığa hitap eden İlber Ortaylı, Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz çabalarını, devrimlerini, hayatını adadığı ülke ve millet için neler yaptığını anlattı. Türk Milletinin faziletlerine dair tespit ve görüşlerini de açıklayan İlber Ortaylı; Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Fransız işgali sırasında düşmana direnmek için dağlara çıkan Adana halkının gerilla çabaları hakkında bilgiler verdi.

Türk Milletinin özel bir yapıya sahip olduğunu, organizasyon, askeri alanda ve daha birçok konuda üstün yeteneklere sahip olduğunu söyledi.

İlber Ortaylı’nın konuşması salonu dolduran çoğunluğu gençlerden oluşan Adana halkından dakikalarca alkış aldı.

CUMHURİYETİ KORUMAK İÇİN YAPTIĞIMIZ HER ŞEYİ YAPMAYA HAZIRIZ.

Katılımcıları selamlayan ve Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında 10 Kasım öncesinde Adana halkıyla buluşturan İlber Ortaylı’ya teşekkür eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar; “Hepimiz Mustafa Kemal’in askeriyiz” diyen hemşerilerine gönülden katıldığını belirterek, “Bu ülkede yalnızca bir kişi asker olabilir, o da Mustafa Kemal Atatürk’tür” dedi.

Lider Zeydan Karalar, 100. Yıl etkinliklerine Adana halkının ilgi ve katılımını gördükten sonra “Rahat uyu babacığım, Cumhuriyet emin ellerde” dediğini hatırlatarak, “Bugün bu kalabalığı görünce, Yine aynı duygularla doldum, “Zeydan Karalar olarak laik demokratik Cumhuriyetin korunması ve ilelebet muhafaza edilmesi için ne gerekiyorsa ödemeye hazırım” dedi.

Konferans öncesinde İlber Ortaylı’yı makamında ağırlayan Başkan Zeydan Karalar, bir kitabını kendisine imzalatmanın mutluluğunu yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu